To już pięćdziesiąta pierwsza Prowincja
Mamy dwie dobre wiadomości dla naszych Czytelników. Pierwsza, że otrzymaliśmy grant z Urzedu Marszałkowskiego, w ramach konkursu „Rozwój kultury w województwie pomorskim w 2023 roku”. Druga, że właśnie dotarł z drukarni pierwszy tegoroczny numer naszego kwartalnika.
Witamy w 2023 roku. Okładka mistrza Mariusza Stawarskiego zaprasza do naszej prowincjonalnej wspólnoty. Wszyscy są w domu, jest zabawa, muzyka i dobre słowo, a tak naprawdę słów wiele, wszak nasz kwartalnik to tysiące, setki tysięcy zapisanych słów. Niniejszym numerem rozpoczynamy drugą pięćdziesiątkę, a to znaczy, że nieuchronnie zmierzamy do setki i się nie zmieniamy, w odróżnieniu od naszych Peseli.
Poetycko rok rozpoczynamy debiutującą na naszych łamach Krystyną Chwin (pseudonim Krystyna Lars) i kolejną odsłoną poezji ukraińskiej, którą wytrwale promuje Krzysztof Czyżewski w swoim sejneńskim Pograniczu. W prozie również debiutanci w naszym kwartalniku - Jerzy Niemczuk, komediopisarz i scenarzysta telewizyjny, między innymi serialu „Ranczo” oraz Łukasz Walendziak, dla którego jest to pierwsza w życiu publikacja, o tyle ważna, bo dotycząca wyjątkowych i transgresyjnych życiowych doświadczeń. Andrzej C. Leszczyński o światopoglądzie czyli próbie odpowiedzi na odwieczne pytania: Jaki jest świat? Co ja w nim robię? Jak winienem postępować?
W historycznej części Grażyna Nawrolska kontynuuje archeologiczny wątek z europejskich dziejów wina, a po Powiślu, Żuławach, a nawet Warmii oprowadzają nas Wiesław Olszewski, Jan Chłosta, Ryszard Rząd, Radosław Kubus, Andrzej Lubiński, Piotr Zawada i Piotr Podlewski. Do wędrówek po naszej prowincji zaprasza Alicja Łukawska, tym razem prezentując sylwetkę powroźnika z Kończewic. Adam Langowski uwiecznia powojenne młyny na ziemi sztumskiej, Arkadiusz Wełniak przypomina sylwetkę Alfreda Wellma z dawnych Piasków, a Andrzej Kasperek rozmawia z Marcinem Owsińskim o pracy w Muzeum Stutthof i jego ważnych publikacjach historycznych.
Z prowincji nieco dalszych Krzysztof Czyżewski z Sejn, czule żegna między innymi Grigorija Kanowicza, wielkiego litewskiego pisarza, który wiele lat temu wyemigrował do Izraela, ale swego domu tam nie odnalazł. Radosław Wiśniewski w kolejnej odsłonie cyklu Polin 2022 nawiedza Pińczów, Działoszyce i Lelów, a Marek Suchar w Jerozolimie odsłania tajemnice amerykańskiego hotelu, w którym bywało wielu wybitnych pisarzy i reżyserów.
Wacław Bielecki odwiedza sale koncertowe, już nie pandemicznie, a na żywo, między innymi w Bydgoszczy, Katowicach czy Gdańsku. Poza spełnianiem swoich muzycznych pasji Wacław Bielecki prowadzi także warsztaty fotograficzne dla studentów Uniwersytetu III Wieku. Fragment tych pasji prezentujemy Państwu w Galerii Prowincji. Paulina Hoppe-Gołębiewska w swoim cyklu „Czego ci matka nie powie…” tym razem nieco wiosenno-optymistycznie, przynajmmniej w odautorskiej deklaracji. Uruchamiamy też nowy dział, no może dzialik, pod nazwą „Młodzi piszą” (prosimy nieco starszych poetów, by się nie obrażali, wszak poeta to wyłącznie młodość, ale jakoś tych piszących nastolatków chcieliśmy wyróżnić). Na początek wiersz Maji Bilewicz ze Sztumie, z nadzieję, że w jej ślady pójdą i inni nastoletni poeci. Zamiast do szuflady ślijcie swoje przemyślenia i złote myśli na adres redakcji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W imieniu redakcji życzę ciekawej lektury i ciepłej, słonecznej wiosny. Radujmy się budzącym się życiem i chwytajmy każdy dzień, bo on jest właśnie dla nas.
Leszek Sarnowski
Redaktor Naczelny Kwartalnika Prowincja